Novinky

  • 21.3.2024 Workshop on experimental methodology in research and for policymaking 2

    Dňa 21.3.2024 sa uskutočnil Workshop na využívanie experimentálnych metód vo výskume a pri tvorbe politík 2 (Workshop on experimental methodology in research and for policymaking 2) v čase od 9:00 do 16:00. Na workshope boli prezentované a diskutované výskumné projekty, ktoré využívajú experimentálne metódy a prinášajú nové znalosti z rôznych oblastí, ktoré môžu pomôcť formulovaniu lepších verejných politík, ale aj inštitúcií na súkromných trhoch.

    Výsledky svojej vedeckej práce prezentovali Lata Gangadharan (Monash U), Michal Bauer (Charles U), Duncan James (U Fordham), Dagmara Celik Katreniak (City U of London), Anand Murugesan (CEU), Tomáš Želinský (TUKE) a Zuzana Brokešová (EUBA).

    Lata Gangadharan vo svojom hlavnom príspevku: “The gender leadership gap in competitive and cooperative institutions“ naznačila, že zhoda prostredia s rodovými stereotypmi má dôležitý vplyv na výsledky vedúcich pracovníkov a že vytváranie kooperatívnejšieho pracovného prostredia môže pomôcť zmierniť rozdiely medzi mužmi a ženami vo vedení. Michal Bauer v hlavnom popoludňajšom príspevku “Youngism: Experimental Evidence“ prezentoval zaujímavé výsledky kontrolovaného experimentu, v ktorom respondenti z reprezentatívneho českého panela prideľujú mladším dospelým menej peňazí ako svojim vlastným alebo starším vekovým skupinám. Tomáš Želinský a Zuzana Bokešová sa v prezentovanom výskume zameriavajú na oblasť vzdelávania.

    V príspevku “Exploring the Normative Feature of Aspirations“ sme sa dozvedeli, že sociálny tlak významne formuje normatívne ašpirácie, predovšetkým prostredníctvom sociálneho obrazu, keďže jednotlivci môžu pociťovať hanbu, keď ašpirujú na povolania, ktoré si vyžadujú nižšiu úroveň vzdelania. Zuzana Brokešová: zdôraznila, že na Slovensku je ešte stále motivácia v získať magisterský titul výrazne silnejšia ako akýkoľvek iný potenciálny faktor. Dagmara Celik Katreniak prezentovala spoločný výskumný projekt akademikov a verejnej inštitúcie „Capital Gains Tax on Property: Enhancing Compliance with Reminder Letters“ zameraného na zlepšenie dodržiavania daňových predpisov zasielaním upomienok potenciálnym neplatičom daní. Duncan James "Hidden in Plain Sight" prispel k diskusii o využívaní rôznych nástrojov na meranie rizikových preferencií jednotlivcov a ich vplyv na rozhodovanie vo finančných aukciách. V neposlednom rade Anand Murugesan v „Fighting Cash-for-Votes: Experimental Evidence from India“ predstavil výsledky terénneho experimentu zameraného na nebezpečenstvo problému Cash for Votes pre naše demokracie, ktorý je veľmi dôležitý v tomto supervolebnom roku.

    Podrobný program s abstraktami jednotlivých príspevkov je dostupný tu.

     

  • 18.9.2023 Workshop na využívanie experimentálnych metód vo výskume a pri tvorbe politík 


Dopoludňajšie sekcie sa budú zameriavať na otázky experimentálnej metodológie, poobedňajšie sekcie budú zamerané na prezentáciu konkrétnych výsledkov výskumu.

Behaviorálny tím BEE4Rlab NHF usporiadal 18. septembra workshop o behaviorálnej a experimentálnej ekonómii s poprednými ekonómami z univerzít na troch kontinentoch.

O svoje poznatky a skúsenosti sa s účastníkmi podelili Robert Slonim (University of Technology Sydney), Cary Deck (University of Alabama), Daniel Woods (University of Innsbruck), Jean-Robert Tyran (University of Vienna, EUBA), Ben Greiner (Vienna University of Economics and Business), Tomáš Želinský (Technická univerzita v Košiciach) a ďalší. Okrem študentov a pedagógov z EUBA svojím pohľadom na vývoj metodiky v oblasti laboratórnych a terénnych experimentov zaujali aj kolegovia z ekonomických fakúlt zo Slovenska a zástupcovia analytických útvarov štátnych organizácií. Viac informácií o programe si môžete prečítať tu.

Workshop bol podporený projektmi APVV 19-0573 Tvorba politiky na základe dôkazov - ekonomicky efektívny výber dobrovoľných príspevkov a KEGA Implementácia experimentálnej ekonómie ako inovatívnej metódy rozvoja nových zručností pre ekonomické vzdelávanie.

 

  • Profesor Maroš Servátka medzi piatimi najvyššie hodnotenými slovenskými ekonómam

    Slovenská ekonomická spoločnosť zverejnila rebríček hodnotenia slovenských ekonómov podľa kvality publikácií. Toto hodnotenie berie do úvahy Article Impact Score (AIS) jednotlivých článkov. Viacero pracovníkov ekonomickej univerzity sa umiestnilo na vysokých priečkach spomedzi hodnotených. Profesor Maroš Servátka z Katedry financií NHF, ktorý je členom tímu BEE4R labu sa umiestnil na vynikajúcom 5. mieste v rámci publikácií v ekonomických časopisoch. Gratulujeme!

    Viac informácií a celý rebríček nájdete tu: https://econrank.sk/sk/scores/

 

Výskumný seminár a workshop

  • 12.10.2020

    Téma:
    Separating True Preferences from Noise and Endogenous Effort
    Prednášajúci: Tomáš Jagelka, University of Bonn, Institute for Applied Microeconomics
    Čas a miestnosť: 11:00 - 12:30, miestnosť 2B50

    Abstract: We propose a two-stage model of decision-making under risk which explicitly accounts for the fact that any observed choice is preceded by a decision on whether to exert effort. We analyze data from a representative sample of over 1,000 individuals each of whom made choices on 55 incentivized tasks of two different experimental designs for eliciting risk preferences. We demonstrate that our model can be used to evaluate the noise content of a given experimental design and to de-bias risk aversion estimates when necessary. While the two lottery designs we study were used interchangeably in the past, we estimate that a change from the more complex design to the more intuitive one results in a 30% decrease in (rational) inattention. Failure to properly account for decision errors results in estimates of risk preferences biased up to 50% compared to their true values.

 

  • 12.10.2020 
    Workshop Introduction into Experimental Economics

Prednášajúci: Professor Cary Deck (University of Alabama, USA)
Čas a miestnosť: 9.12.2019, 14:00 - 17:00, miestnosť 5C02

Cary Deck je profesorom ekonómie na University of Alabama a počas svojej úspešnej akademickej kariéry publikoval už takmer 80 článkov v popredných svetových žurnáloch, vrátane American Economic Review a Econometrica. V rámci workshopu predstaví základné pravidlá experimentálneho výskumu - prečo, pri akých otázkach a ako používať laboratórne a terénne experimenty. Workshop je zameraný prevažne na PhD študentov a mladých výskumných pracovníkov so záujmom ekonomické experimenty realizovať.


  • 10.01.2020

    Téma:
    Forward premia in electricity power markets: an experimental investigation
    Prednášajúci: Silvester van Koten (VŠE Praha, CR)
    Čas a miestnosť: 11:00 - 12:30, miestnosť 1C02


  • 09.12.2019

    Téma:
    How can university´s research institute serve community or How to impact community?
    Prednášajúci: Kathy Deck (University of Alabama, USA)
    Čas a miestnosť: 09:30 - 11:00, miestnosť 1C02

 

  • 09.12.2019

    Téma:
    The Effects of Different Cognitive Manipulations on Economic Decision Making
    Prednášajúci: Professor Cary Deck (University of Alabama, USA)
    Čas a miestnosť: 11:00 - 12:30, miestnosť 1C02

 

  • 21.10.2019

    Téma:
    Delegation Based on Cheap Talk
    Prednášajúci: Professor Ralph-Christopher Bayer (University of Adelaide, Austrália)
    Čas a miestnosť: 11:00 - 12:30, miestnosť 1C02

    Abstract: We study a real effort environment, where a delegator has to decide if and to whom to delegate a task. Delegating to a person who is better at the task increases welfare. Potential delegatees send cheap-talk messages about their past performance before the delegator decides. We experimentally test the theoretical prediction that information transmission cannot occur. In our experiment, we vary the message space available to the delegatees and compare the information transmitted and the level of efficiency. Depending on the treatment, the sender can either submit a number indicating how many tasks she solved previously, an interval in which the number of tasks falls, or a free text message. We observe that messages contain information in all treatments. Interestingly, information transmission occurs only in the treatments where messages are intervals or free text but not if messages are exact. The highest efficiency is obtained in the free-text treatment, as delegators are able to extract information contained in the different styles of messages sent by subjects with different abilities.

 

  • 23.9.2019

    Téma:
    Voter behavior and behavioral/experimental economics
    Prednášajúci: Prof. Dr. Ivo Bischoff (University of Kassel)
    Čas a miestnosť: 11:00 - 12:30, miestnosť 1C02